Yeni Trend Estetik Gülüş Tasarımı


Gülüş tasarımı; hekimlik ve sanatın bir araya gelerek kişiye özel ideal gülüşün yenilenmesidir. Gün içerisinde hafif bir tebessümle aynaya bakıp yüzünüzü incelediğinizde,aklınızdan 'Keşke dişlerim biraz daha beyaz, biraz daha düzgün olsaydı, şu diş eksikliklerim görünmeseydi, diş etlerim böyle olmasaydı, dişlerim biraz daha uzun olsaydı' gibi şeyler geçiriyorsanız; gülüş tasarımı ve yenilenmesi için ilk adımı atmışsınız demektir. Kendinizle ilgili yapacağınız estetik değişikliklerde ilk olarak, buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna inanmanız ve nelerin değişirse daha güzel olabileceğini düşünmeniz gerekiyor. Siz isterseniz dişleriniz yaşınızı söyleyecektir.

Doğru bir gülüş yenilemesi işlemi, görünüşünüzden yılları silebilir. Gülüş yenilemesi işlemi cerrah olmayan düzenlemeleri içerebilir, gülüş genişletilebilir, dişler beyazlatılıp dudaklar dolgunlaştırılabilir. İnsanlar yaşlandıkça dudaklar genellikle elastikiyetini kaybederek incelir, kırışıklıklar oluşur ve yüzleri yaşını göstermeye başlar. Gülüş dizaynı; dudak ve dişetlerinin estetik olarak dişleri desteklediği çerçevede tüm resmi içerisine alır. Her farklı çerçevenin farklı çizimleri tamamlaması gibi, birine ait gülüşün dizaynı ve değişimi de kişisel temeller üzerine yapılır. Her hastanın dişlerinin şekli ve dizaynı kişisel olmalıdır çünkü her insanın yüz kontürü farklıdır ve bu farklı özellikler her kişinin karakterini belirlemede yardımcıdır. Gülüş dizaynının başlangıç noktası yüzün orta hattının belirlenmesidir.

Ön dişler arasınaki orta hat, yüzün orta hattına göre çizilmelidir. Dişlerin ve diş etinin görülme miktarı kişiden kişiye konuşma ve gülüş pozisyonuna göre değişmektedir. Örneğin gülerken ağzınıza iki köşesinden geçen bir hat çizdiğinizde, bu hattın altında kalan yüzde 75-100 oranındaki ön dişlerde genç bir gülüş bulursunuz. Sadece dişlerin kenarlarının geçtiği düzlemi değiştirerek ve köşeleri daha düz ya da yuvarlak yaparak bile farklı gülüş tiplerini yaratabiliriz.

Örneğin daha agresif görünmek isteyen biri için dişler herhangi bir yumuşak kıvrım olmaksızın düz bir şekilde yapılabilir, daha sevimli görünmek isteyen biri için ön dişler komşu dişlere nazaran hafifçe daha uzun yapılabilir ve köpek dişleri yuvarlak bir nokta ile biraz daha uzun yapılabilir. Sadece keskin köşeleri yuvarlatarak bile daha yumuşak, daha feminen bir görünüş elde edilebilir. İnsanlar dar dişlerinin görünüşünü düzelterek, ağız köşelerindeki koyu boşlukları doldurup gülüşlerini güzelleştirebilir.