Mutluluğun Anahtarı Spor Yapmak

Egzersiz yapmak hayatımızdaki birçok sağlıksal duruma etkiyen, anahtar bir kavram. Spor yapan insanların yapmayanlara oranla depresyon, hafıza kaybı, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklardan daha iyi bir şekilde korunduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Tabii bunların yanısıra, zihnimizin spor yaparken kazandığımız motivasyon ve bedenimizin kazandığı direnç ve dengeyi de unutmamak gerekiyor. Bu çizgiyi takip ettiğimizde ise spor yapmak bizi neden mutlu eder sorusuna verilecek ilk cevap “dopamin miktarını arttırdığından dolayı” olacaktır.

Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor?

Ya da olay sadece dopaminde mi bitiyor?

Egzersiz yapmaya başladığımızda beynimiz bu anı bir “stres noktası” olarak tanımlıyor. Kalp atışlarımızın hızlanması ve kan basıncımızın artması, stresli bir durum içerisinde olduğumuz şeklinde yorumlanarak beynimizde BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) adlı bir protein salgılanmasına sebep oluyor. Bu protein beynimiz ve vücudumuzun stresli durumlardan korunmasına yardımcı oluyor. İşte tam olarak bu neden ötürü, yoğun geçen egzersizler sonrasında salgılanan dopamin, kendimizi fazlasıyla iyi hissetmemizi sağlıyor. Tabii bunu yanısıra, stres noktası olarak tanımlanan anlardan kurtulduğumuzda psikolojik ve fizyolojik olarak büyük bir rahatlama hissediyoruz. Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar bu durumu rutinleştirerek stresli anların kontrolünü sağlama konusunda vücutlarına büyük bir katkı yapmış oluyor. Hepimizin bildiği gibi: “stres ne kadar azsa, mutluluk da o kadar fazladır!”

Spor yaptıkça özgüven eksikliği, anksiyete bozukluğu ve uykusuzluk gibi sorunların da üstesinden daha kolay gelebiliyoruz. Eğer vücudunuz ya da nasıl gözüktüğünüzle ilgili kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu durum beraberinde özgüven eksikliği ve anksiyete bozukluğu gibi sorunları getirebiliyor. Egzersiz yapmaya başladıktan ve rutininizi oturttuktan sonra vücudunuzun nasıl bir değişim geçirdiğine tanık olmanızla birlikte özgüven artışı da beraberinde gelecektir. Tabii özgüvenin de fazlası zarar, o yüzden dikkatli ve dengeli olmakta fayda var! Anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler ise egzersiz ile içinde bulundukları ruh halini pozitif bir şekle sokabiliyor. Böylece uzun vadede hem aksiyeteden kurtulup hem de kendilerini mutlu edecek yeni bir aktivite edinmiş oluyorlar. Uykusuzluk mu? Onun da çözümlerinden biri tabii ki düzenli olarak spor yapmak. Belirli bir zaman dilimi boyunca düzenli olarak spor yaptığınız takdirde uykusuzluk sorunlarınıza kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Düzenli egzersiz sizlere sadece uykusuzluk konusunda değil, fazla uyuma konusunda da yardımcı olabilir.