KALICI MAKYAJ İLE KALICI ESTETİK

Makyaj yapmak biz  kadınlar için en kolay güzelleşme yöntemidir. Doğru makyaj ile harika bir görüntü elde etmek hiçte hayal değil bunun için sadece doğru olan kuralları bilmek ve yüz tipimizi tanımak yeterli.

DOĞRU MAKYAJ NEDİR?

Doğru makyaj, yüz tipine, ten rengine ve yaşa uygun olarak yapılan makyajdır. Doğru makyaj bizi çok daha güzel, bakımlı ve çekici yapar.

PEKİ  DOĞRU MAKYAJ  NASIL YAPILMALI ?

Öncelikle doğru ve güzel makyaj için çok büyük paralar harcayarak çok pahalı ürünler satın almak gerekmez. Fakat cilt tipimize göre malzeme seçimi önemli.

Cilt tipiniz yağlı, kuru, karma olabilir. Cilt tipinizi tespit ettikten sonra makyaj ürünlerinizi ona göre tercih etmeniz gerekir. Örneğin benim gibi yağlı cilt tipine sahipseniz su bazlı kozmetik ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede makyajınız gün boyunca kendini koruyarak güzelliğinizi desteklemeye devam eder. Doğru makyaj yapmanın sihirli bir yolu ise yüz tipine göre makyajdır. Bunlara ek olarak şunu söylemeliyim ki güzel bir makyajın önemli noktalarından biri ise nemlendirilmiş temiz bir cilde yapılan makyajdır.

HANGİ YÜZ TİPİNE GÖRE NASIL BİR MAKYAJ YAPILMALI ?

Makyaj en güzel deyimi ile bir sihirdir ve bu sihir yüz tipine göre uygulandığında mükemmel sonuçlar verir.  Kısaca hangi yüz tipine nasıl bir makyaj yapmamız gerektiği ile ilgili bazı tüyolar verecek olursam;
*En önemli tüyo şu ki makyaj bir gölgelendirme ve aydınlatma tekniğidir. Yüzünüzün ince görünmesini istediğiniz alanlarına, cilt renginizden 1 -2 ton koyu fondöten, ön plana çıkmasını ve parlamasını istediğiniz alanlarına ise aydınlatıcı sürmeniz gerekir. ( göz çevresi, göz altı, burnun kanatları)
*Bu işlemi uyguladıktan sonra, köşeli bir yüz tipine sahipseniz yani kare, kalp, üçgen, beşgen, uzun yüz tipine sahipseniz  yüzünüzün sivri bölgelerine koyu fondöteni uygulamanız gerekir daha sonra allık ise yanaklardan kulaklara ve şakaklara doğru yuvarlak hareketlerle uygulanmalı. Eğer yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz koyu fondöteni, saç ve yüzünüzün birleştiği sınır hattı boyunca uygulamanız gerekir böylece daha ince bir yüz görüntüsü yaratmış olursunuz. Allık ise yuvarlak yüz tiplerinde elmacıklardan yukarı doğru daha sivri hareketlerle uygulanmalı. Özellikle burun üzerine ince bir çizgi şeklinde uygulanan allık her yüz tipinde burnu daha ince göstererek orantıyı sağlar. Ten makyajı ve allık ile yüzünüzde bu şekillerde oran yakaladıktan sonra göz,kaş ve dudak makyajınıza başlayabilirsiniz.

KAŞ  GÖZ DUDAK MAKYAJI NASIL YAPILMALI – KALICI MAKYAJ NEDİR ?

Ten makyajı ile kusursuz bir görünüm elde ettikten sonra bizi anlamlı ifadeye kavuşturacak olan en önemli şey göz, kaş ve dudak makyajıdır.

*Eğer iri gözlere sahipseniz ve bu durumdan hoşnutsanız gözlerinizi siyah kalem ile çerçeveleyerek, yoğun rimel ile kirpiklerinizi dolgunlaştırıp uzatarak vurgulayabilirsiniz. Küçük gözlere sahipseniz göz hattınız boyunca beyaz göz kalemi kullanarak daha iri gözler elde edebilir, sadece rimel ile anlam kazanabilirsiniz.
*Gözleri ön plana çıkartmak yerine daha dolgun dudakları ön plana çıkartmak isterseniz ise dudak makyajından önce dudaklarınıza nane yağı sürebilirsiniz. Daha sonra dudağın alt ve üst kısmına beyaz pudra uygulayarak ruj ile renklendirebilirsiniz. En dolgun görüntüyü ise parlak rujlarla elde edebilirsiniz. Tüm bu uygulamaların biraz zamanımızı aldığını hiçbirimiz yadsıyamayız. Üstelik cilt bakımımız ve cilt sağlığımız için makyajımızı her gün temizlemek ve yeniden yapmak zorundayız. Bu konuda göz, kaş, dudak ve kirpik makyajı için en güzel ve pratik çözüm bence ‘kalıcı makyaj’ dır. Kalıcı makyaj her gün makyaj yapma ve daha güzel görünme telaşından bizi kurtarır ve her daim bakımlı görünmemizi sağlar. Yapılan doğal kalıcı makyaj uygulamaları göz kalemi, eyeliner, kirpik dolgunlaştırma, kirpik diplerinin doldurulması ile dinamik bakışlar, kaşların kontürlenmesi ve doldurulması ile anlamlı bir ifade ve son olarak dudakların bakımlı, belirgin durması konularında oldukça başarılıdır. Bu şekilde zahmetsiz bir şekilde daha estetik bir görüntüye kavuşmuş oluruz.

Kalıcı Makyaj İle Kalıcı Estetik

Kalıcı makyaj (mikro-pigment uygulaması) güneşten, sudan ve terden etkilenmeyen, ciltte 2-5 yıl kalabilen bir makyaj yöntemidir. Steril ve kişiye özel tek kullanımlık bir iğne ile, doğal ve mineral renkler deri yüzeyinin hemen altına aşılanır. Bu alerjik olmayan renkler, özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmıştır; katkı ve koku maddesi içermez.

Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gerekir. Kullanılan materyal ve boyalar dövmeyle aynı olmakla birlikte; kalıcı makyaj, dövmeden çok önemli bir farkla ayrılır. Dövme esnasında kullanılan kökboyaları kaslara kadar zikredilirken, mikro pigment uygulamasında üst derinin alt tabakasında bu işlem son bulur.

KALICI MAKYAJ NEYE YARAR?
Kalıcı makyaj sayesinde, kaş ve göz çizgisi doğal cilt rengiyle uyumlu etkiler yaratabileceği gibi, bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya şekil bozuklukları giderilebilir. Böylece daha bakımlı ve genç görünmek mümkün olur.

Sağladığı estetik değer dışında; stres, zaman ve para olarak da ciddi kazanımlar sağlar. Temiz bir ortamda çalışıldığı ve gerekli özen gösterildiği takdirde güvenli bir uygulamadır.
Kalıcı Makyaj Uygulaması

Önce kişinin cilt analizi yapılarak hangi renklerle daha uyumlu olabileceği tespit edilir. Bundan sonra anestezi ile işlemin uygulanacağı bölge uyuşturulur. Anestezi çoğunlukla kremlerle gerçekleşir. Bunun yanında, bir doktor ya da dişçi gözetiminde lokal anestezi de yapılabilir. Pigment boyaları bir kapsülde karıştırılır ve istenilen renk elde edilir. İğne yardımıyla, söz konusu bölge küçük vuruşlarla boyanır.

Çoğunlukla uygulama anı hafif bir batma hissi olarak tarif edilmektedir. Tabii ki bu ağrı miktarı, kişinin ağrı eşiğine ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterir. İşlemin süresi kişinin hassasiyetine, cilt nemine, yoğunluğuna ve cildin genel durumuna göre değişir. Ortalama süre 2-3 saattir.

Uygulama bittiğinde gözün üzeri antiseptik bir sıvı ile kapatılır. Bu sıvı, bölgeyi koruduğundan 2 gün boyunca başka bir işlem yapmaya gerek yoktur. 5-6 gün sonra ise, deri üzerinde kalan boya dökülür. Kabuklanmayı azaltmak için bu sürede vazelin sürmek yararlıdır. Özellikle bu süre zarfında, güneşe çok çıkmamak ve güneş koruyucular kullanmak gerekir.