Hafıza Dostu Besinler

Şehir hayatının getirdiği günlük koşuşturmalar ve yoğun iş temposu, yorgunluk hissini ve unutkanlığı artırdığı gibi beyin fonksiyonlarını da olumsuz anlamda etkiliyor.

Dengeli ve yeterli beslenme sağlıklı bir yaşam için olduğu kadar, güçlü bir hafıza için de oldukça önemli; gün içinde doğru besinleri yeterli miktarda tüketmek hafızayı, konsantrasyonu ve sinir sistemini de önemli ölçüde etkiliyor. Koyu renk meyve ve sebzelerin içerdikleri antioksidan bileşikler ile hücresel hasarı önleyerek, hafızayı uzun süreli canlı tutmaya yardımcı oluyor.

İşte hafıza dostu besinler
Böğürtlen, siyah üzüm, nar ve yaban mersini gibi meyveler ile birlikte kırmızı soğan, ıspanak ve kırmızı lahana gibi koyu renkli sebzeler sofralardan eksik edilmemeli. Antioksidan etkisi yüksek antosiyanin içeren bu sebze ve meyveler hafızayı güçlendirmenin yanı sıra hücresel hasarı önleyerek yaşa bağlı meydana gelen beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına da engel oluyor.

Hafızanızın gücünü balık ve su ile destekleyin!
Haftada en az 2 kez balık tüketmek de hafıza gücünü destekliyor. Somon, uskumru, hamsi, sardalya gibi balıklar, yeşil sebzeler, keten tohumu ve ceviz en iyi omega 3 kaynakları. Alzheimer riskini azaltmak için bu besinleri öğünlerden eksik etmemek gerekiyor.

Su tüketimi önemli
Günlük su tüketimi de hafıza üzerinde oldukça etkili; beyin susuz kaldığında daha yavaş çalışıyor ve bunun da bilgi bulundurmayla hafıza kapasitesini olumsuz etkileyebileceği için  hafızayı güçlendirmek ve hızlı düşünebilmek için bol su içilmesi özelikle doğal mineralli, pH’ı yüksek olan suların tercih edilmesi gerekiyor.

Etiketler: Hafıza Dostu Besinler ,