GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE DAHA ANLAMLI BAKIŞLAR

Dış faktörler, genetik yatkınlıklar, yaş alma ve birçok kişisel sebep bizi ve cildimizi yaşlandırır. Özellikle tüm duygularını gözleri ile ifade eden, mimiklerini çok kullanan, yer çekiminden daha çok etkilenen,sürekli eğilerek çalışmak zorunda kalan kişilerde göz kapağı düşüklüğü ve fazla deri görüntüsü , torbalanmalar daha sık görülür. Kaçınılmaz olan yaşlanma etkileri ile birlikte ufak estetik müdahalelerin çözüm olamayacağı ve cerrahi operasyon gerektiren göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyarız. Bu aşamada devreye göz kapağı ameliyatları girer.

GÖZ  KAPAĞI ESTETİĞİ NASIL YAPILIR ?

Göz kapağı estetiği diğer adıyla göz kapağı ameliyatı, çeşitli sebeplerden sarkan, buruşan, kırışan ve bollaşan göz kapağı ve çevresinden fazla yağların, dokunun, ve derinin alınması ile hastaya daha estetik bir görünüm kazandırma operasyonudur.

AMELİYAT NASIL YAPILIR ?

Göz kapağı ameliyatı, önce hasta muayenesi ile başlar. Hastada kalp, damar, göz tansiyonu ve buna benzer rahatsızlıklar varsa ameliyat planı ona göre çizilir ve hastanın göz kapağı ameliyatına uygun olup olmadığı saptanır. Ameliyata uygun olan hastalarda muayene sonuçlarına göre göz kapağının nasıl bir görünüm kazanacağı, hangi noktalardan nasıl bir doku çıkarımı yapılacağı planlanır. Hasta sedasyon veya genel anestezi ile uyutularak ameliyata hazırlanır ve cerrah operasyona başlar. Yapılan ameliyattan sonra gerekli işlemler yapılarak hasta dinlenme ve gözetim için özel odasına alınır.

OPERASYON ACI VERİR Mİ ?

Ameliyat süresince hasta anestezi ile uyutularak birşey hissetmemesi sağlanır yaklaşık olarak 2 – 3 saat süren operasyondan sonra hasta uyandığında bütün ameliyat süreci tamamlanmış olur. Ameliyat sonrası cerrahi bir işlem olmasının verdiği ve belli bir derece olan doku kaybı, hastada bir süre hafif ağrılar yaratabilir. Ameliyat sonrası hastaya uygulanan ağrı kesici ve cerrahın uygun gördüğü diğer ilaç tedavileri hasta konforunu sağlar.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİNİ OPERASYONUNUN İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR ?

İyileşme süreci hastanın ameliyat sonrası önerilere uyması ve derisinin elastik yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bu süreç genelde 20 – 30 gündür.

*-Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün,
-Gözlerin kurumaması ve yara olmaması için merhemler ve göz yaşı damlaları kullanılır. Haricen soğuk uygulaması şişlik. Morluk gibi sorunların önlenmesi için önemlidir.
-İlk günler uyurken yüz üstü ve yan şekilde yatmak kesinlikle sakıncalıdır. Düz şekilde ve 35 derecelik açı ile uyulmalıdır. ( dik duruşa yakın bir yatış pozisyonu )
-İlk 5 gün operasyon gören bölge  pansuman uygulanarak görme engeli sağlamayacak şekilde bantlanır.
-7 gün herhangi bir olumsuzluk oluşmazsa dikişler alınır
Bu süreçleri takip eden günlerde iyileşme başlar ve 20 – 30 içinde yeni ve estetik görünümünüze kavuşmuş olursunuz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ?

Ameliyat sonrası doktorunuz uyarılarına mutlaka uyun.
-Enfeksiyonel durumlara dikkat edin ve merhemlerin, damlaların kullanımına özen gösterin.
-İlk birkaç gün boyunca gözlerinizi çok yoracak ve odaklanma gerektirecek aktivitelerden kaçının. ( Kitap, gazete okumak bilgisayar, telefon, tv ile ilgilenmek … )
-Başınızı öne eğecek işlerden kaçının.
-Doktorunuzun belirttiği süre zarfında göz ve çevrenize su, kozmetik ürün, kimyasal ürün temas ettirmeyin.
-Dikişler alınana kadar gözlerinizi zorlamayın.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR ?

Göz kapağı estetiği cerrahi bir işlemle ameliyat yolu ile sağlanan bir estetik görünüm çözümü olduğu için her ameliyat gibi bazı ufak riskleri vardır.
Oluşacak riskler, enfeksiyon ve iz kalma durumları ile ilgilidir. Operasyon sornası oluşan görüntünün hastayı tatmin etmemesi, göz altlarının fazla açık veya normal görünmemesi başvurulan cerrahın el becerisi ve tecrübesi ile ilgilidir. Bu sebeple başvurulacak olan cerrahın iyi tercih edilmesi gerekir. Kalacak olan izlerin gizlenmesi de cerrahın ameliyat sırasında göz kapaklarının olağan kıvrım noktalarını saptayarak dikiş ve kesi izlerini o kısımlara denk getirmesi ile ilgilidir. Eğer cerrah bu noktaları iyi saptarsa ameliyat sonrası ve bu süreci izleyecek olan dönemde kişi günlük yaşamına daha kolay devam eder ve daha estetik bir görünüm kazanmış olur.