Estetiğin Getirdiği Doğal Güzellik

Estetik operasyonlar sağlık için gerekli olabilmekle birlikte genellikle görünüm kaygısıyla yapılıyor. Özellikle göğüs, yüz, burun, karın, popo gibi bölgelerde iyi bir görünüme sahip olmak için estetik cerrahlara başvuruluyor. Bu operasyonların genellikle “sahte” bir görünüm yaratacağı söylense de bu yanlış bir önyargı. Nitelikli bir operasyonla doğal güzelliği ortaya çıkarmak hiç zor değil.
Ağır estetik operasyonlardan zaruri bir durum olmadıkça kaçınmak gerekiyor. Özellikle burun gibi hassas bölgelerde yapılacak operasyonlara dikkat edilmelidir. Ancak daha iyi bir görünüme sahip olmak için hafif cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Göğüs estetiğinde temel amaç göğsü büyütmek ya da küçültmek değil şekillendirmektir. Örneğin eğer göğüslerde aşırı kilolardan veya hamilelikten kaynaklı bir büyüme söz konusuysa, bölgedeki fazla yağ ve deri alınarak memeler sıklaştırılabilir. Bunun amacı göğüs uçlarını olmaları gereken yere getirebilmektir. Aynı şekilde küçük göğüslerde de liposuction yöntemi uygulayarak sağlıklı ve estetik bir büyüme sağlamak mümkündür.

Hızlı kilo kaybı gibi sebepler karın bölgesinde sarkmaya sebep olabilir. Böyle durumlarda karın germe işlemi uygulanmalıdır. Bu ameliyat göğüs estetiğine benzer bir yapıya sahiptir. Bölgedeki fazla yağ ve deri alınarak kesilen yerler birleştirilir ve germe işlemi uygulanır. Özellikle 35-40 yaş arası kadınların başvuru yaptığı bu işlem vücuda hoş ve sıkı bir görünüm kazandırmak için oldukça etkilidir.

Zayıf kadınlar genellikle kalçalarının yeterince dolgun görünmediğinden şikâyetçidir ancak ufak bir cerrahi müdahaleyle bu durumun üstesinden gelmek mümkündür. Gluteal Protez adı verilen bu yöntem kalça bölgesindeki yağ dokularını arttırmaktadır. Yeterli miktarda yağ dokusuna sahip olan kişilerden alınan yağ, hastaya enjekte edilir. Bu yağ genellikle bölgede kalıcı olur ve doğal olduğu için vücutta herhangi bir semptom göstermez.