Ayak Sağlığına Dikkat!

Bir topuk veya ayak ağrısını göz ardı etmeyin. Ayak ve ayak bileği eklemi farklı yüzeylere uyum için tasarlanmıştır. Örneğin çeşitli fiziksel aktiviteler sırasında vücut ağırlığını taşımayla ilgili şokları absorbe eder.

Ayrıca ayak vücudu stabilize edecek ve taşıyacak katı bir yapıya dönüşme yeteneğine de sahiptir. Ancak ayağınızda oluşan sıra dışı ağrıları iyi anlayın.

Ayak sağlığı

Hemen hepimiz ayak sağlığı konusunda özensiz davranırız. Oysa ayağın deforme olmaması, yaralanmaması, vücuda kilo yüzünden yük binmemesi gerekir.

Ayak sağlığınızı tehdit eden iki önemli unsur var. Bu detaylara dikkat etmeniz, ayak sağlığınız açısından büyük önem taşıyor ve maalesef biz kadınlar sıklıkla bunu yapıyoruz. Onlar nedir bakalım..

- Sert ve pürüzlü yüzeylerde yürüyüş yapmak ve yanlış ayakkabı giymek... İşte bu iki şey sıklıkla yaptığımız günlük hatalar arasında yer alıyor.

Burkulma

Ayak bileği burkulması; ayak, ayak bileği ve alt bacak kemikleri bağlayan bağların yaralanması anlamına gelir. Sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eğer eklemler zayıflamışsa, bu alanda burkulma karşınıza çıkabilir. Kemikleriniz ve kaslarınızın sağlığına da dikkat etmelisiniz. Yediklerinizle ve doğru egzersizle kas sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Topuk ağrısı

Topuk arkasına oluşan bir ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerde bir sorun söz konusu olabilir. Çok sık olarak arkası vuran ve sürten ayakkabılar giyildiğinde ortaya çıkar.

Topuk arkasındaki ağrı zaman içinde arkadaki derinin kalınlaşmasına şiş ve kızarık bir durum oluşmasına neden olur. Hassaslaşır.

Topuk dikeni

Ayak tabanındaki aşırı zorlanma ve bazen romatizmal hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabilir. Yürürken her attığınız adımda, topuk üstüne oldukça kuvvetli yük biner, ayak tabanı çevresinde en fazla baskı topuk kemiği görür.

Topuk dikeni, topuk kemiğindeki anormal büyümedir. Ayak tendonlarının bağlı olduğu topuk kemiği çevresinde çivi gibi bir büyüme yaşanır. Topuk dikeni oluşmasına neden olabilecek etkiler arasında kilo, uzun süren yürüyüşler, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işler yapmak ve ayak tabanındaki şekil bozuklukları sayılabilir.

Aşil tendonu

Topuk kemiğini bacağın baldır aksına bağlayan bağ dokusuna denir. Tendonda oluşan bir sakatlık, dokunun iltihaplanmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Aşil tendonu sorunlarının yaşanması gergin baldır kasları, yokuş yukarı fazla koşmak, yürürken veya koşarken ayakların normalden daha fazla içe doğru basması, ani hareketler gibi etkilerden dolayı oluşabilir.

Düztabanlık

Düztabanlık olma sorunu ciddi yoğunluğu olan ve pek çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Yürüme sürecinde ciddi sorunlar yaratan bir durumdur. Ayak vücudun yükünü taşıma yeteneğine sahiptir. Ayak topuğun ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparak vücudun yaylanmasını sağlar. Bu yaylanma hareketini sağlayan bölge, iç kavis, yani arktır. Eğer ayakta bu iç kavis yoksa, buna düztabanlık denir.

Bel ağrıları, akşam saatlerinde artan ayak ağrıları, erken yorulma, spor performansında sorun gibi etkileri vardır. Tedavi olunması gerekir.

- Dümdüz, topuksuz veya fazla topuklu ayakkabıları giymek, ayak sağlığınız için zararlıdır. Lütfen sağlıklı ayakkabı seçimine özen gösterin. Ayak sağlığı ihmale gelmez!